Aktualizace Květen 2009

Zrození myšlenky

Zrození myšlenky

Nedávno někdo citoval z mých stránek a tvrdil, že se patchworku věnuji 10 let. Ano, chybička se vloudila: v rubrice „O mně“ chybí datum, které už dneska přesně neurčím, ale bylo to nejspíš někdy na přelomu roku 2003 a 2004. Od té doby uplynulo hodně vody a já prožila krásné tři roky přípravou mnoha lekcí s nejrůznější tématikou (viz Kurzy) a autorsky se podílela na výrobě videa (DVD) věnovaného patchworku. Ve středisku Bellus-gallery jsem nalezla mnoho spřízněných duší z celých Čech i Moravy, ze kterých se řada stala mými blízkými přítelkyněmi.

V létě 2006 jsem se stala tajemnicí Bohemia patchwork klubu, jehož jsem spoluzakladatelkou. Od téhož roku se aktivně podílím na přípravě výstavy Prague Patchwork Meeting, kde mám už tradičně na starosti workshopy. Považuji za samozřejmé, že zde i vystavuji. Občas se několika pracemi účastním i jiných výstav, jedinou větší výstavou byla výstava v Týně nad Vltavou, kde mě ke spoluúčasti pozvala Jana Harmachová. Občas přispívám do časopisů jako je Praktická žena, DRN nebo Švadlenka (viz Články). Několika knížkám o patchworku jsem dělala odbornou korekturu a počínaje 11. číslem jsem se upsala k pravidelnému čtení Švadlenky. V roce 2008 vyšla česky knížka Susan Briscoe „Sashiko“, jejíž překlad je mým dílem. Z toho všeho vyplývá, že učím už méně. Přesto občas ráda vyjedu učit i mimo Prahu.

I když je pořád ruční šití mojí srdeční záležitostí (naposledy např. Růže MacKintosh pro 3. PPM), strojové šití i prošívání začíná převažovat. Pravá ruka se ostatně bouří při obou technikách, o počítači, žehlení aj. domácích pracích ani nemluvě. Pořád se nebráním žádné nové technice ani tématu. V posledním roce jsem dokonce začala koketovat i s nově nastupujícím evropským trendem „artquiltu“, který u nás vede Jana Štěrbová. Docela mě pobavila Jana Haklová, když prohlásila, že „kdyby se na 3.PPM vyhlašoval Skokan roku, určitě bych ho vyhrála“ (rozuměj: od Sunbonnetek k artquiltu). Já si ale myslím, že takových nás je a bude jistě víc.