Zašitá Krása v bílém

nahrávám mapu....

Datum
03/09/2015 - 04/10/2015

Místo konání
Barokní areál Skalka

Kategorie


Od 3. září do 4. října 2015 se v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy opět představí skupina „Ten to Twelve“ se svými textilními obrazy, inspirovanými patchworkovou technikou.

Vystavené šité obrazy byly vyhotoveny speciálně pro expozici historického vodního mandlu v Ratibořicích u České Skalice, kde byly umístěny po dobu letní sezony v červenci a srpnu letošního roku. Použitou převážně bílou barvou mají připomínat dobu, kdy byl tento vodní mandl v provozu a kdy se v něm mandlovalo utkané plátno vykoupené od domácích tkalců z okolního kraje. V době mládí Boženy Němcové, která do Ratibořic umístila děj svého románu Babička, patřil domácí stav k častému vybavení podhorských chalup.

Chtějí připomenout atmosféru, kdy se ručně šité a vyšívané prádlo pralo ručně, bělilo a kropilo se na sluníčku, škrobilo a následně žehlilo žehličkami vyhřívanými řezavými uhlíky nebo ohřívanými na kamnech. A to s láskou a péčí, protože každý kousek látky byl cenný a musel sloužit do té doby, dokud se nerozpadl stářím.

Techniky zpracování obrazů jsou velmi různorodé, jak která autorka přistoupila k zadanému tématu a jaký materiál použila, ale právě proto je každý obraz zpracován zajímavě a netradičně.
Autorky chtějí vystavenými obrazy upozornit veřejnost na možnosti, které práce s textilem nabízí a uchovat vzpomínky na dobu, která sice není tak vzdálená, ale způsobem života zcela odlišná a možná proto pro nás tak zajímavá a romantická.

no images were found